Ir dabar dar galima nusipirkt advokato Zigmo Toliušio atsiminimus Mano kalėjimai (pvz., čia už 6 Lt). Deja, vargu ar ton knygon bus įklijuotas iš Lietuvos aido (1992-12-24, p. 9) iškirptas va šitas paneigimas (žr. dešinėj).
Nežinau, ar 1991-ais vertėja Ona Juodelienė dar buvo gyva, koks skirtumas; atsiminimų autorius – prieš du dešimtmečius miręs. Teiginys lyg ir paneigtas, bet paneigimas taip nuklydęs, kad...
Ir atmintis pradeda traukt paviršiun visokius knygose likusių klaidų atitaisymus, patikslinimus ir pan., skaitytus, tarkim, Literatūroj ir mene. Kas čia viena su kita ir besusies. Deja.
(cc) (by:) —vg— [filologas (platesniąja prasme) ir batautojas]
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
-
▼
2012
(147)
-
▼
sausio
(18)
- (246) In memoriam Birutės Vanagienės (*1934-11-09 ...
- (247) Tarp kitko: Sapiegų parko vartai iš Antakaln...
- (248) Visiškai tarp kitko: du dalyku, digresija ir...
- (249) Maironio metai de visu
- (250) Donelaitiana, iii: logotipas
- (251) Iš popieryno, iv: ką galėtų reikšt m. ž.?
- (252) Sovietmetis: apie unikalų tiesosakos būdą
- (253) Užparaštė, xxv: dar apie vieną akrostichą
- (254) Visiškai tarp kitko: apie spaliukus
- (255) Užparaštė, xxvi: apie dienos istorijas
- (256) Visiškai tarp kitko: apie tai, kas blogiausia
- (249.1) Maironio metai de visu: papildas
- (257) Užparaštė, xxvii: apie Gedos kasdienraščius
- (258) Iš popieryno, v: apie paneigimus, atitaisymu...
- (259) Tarp kitko: mėgstantiems kapines, ypač žemai...
- (260) Tarp kitko: kas turėta galvoj?
- (261) Visiškai tarp kitko: pėdsekystė
- (262) Miłoszo exmetų vilniškieji kontekstai
-
▼
sausio
(18)
- —vg—
- tinklaraštis št apie št įvertintas Šiaurės Atėnų red aktorės GK megztu šaliku (2011 IV 1), Vytauto Kubiliaus premija (2013) ir Poezijos pavasario prizu už eseistiką (2016)
Sukėlė pamąstymų...
AtsakytiPanaikintiIšeitų, spausdinamuose žmogaus atsiminimuose galima skelbti tik tai, ką įmanoma patikrinti? O jei vieną ar kitą teiginį patvirtinančių dokumentų nėra?
Juk atsiminimai irgi istorijos šaltinis, visi juk supranta, kad subjektyvus.
Gal reikėtų leidėjų komentaro pačioj knygoj, kad prisimenamą asmenį kompromituojančių dokumentų daugiau nėra (ar nerasta), bet ne gailėjimosi, kad tokie atsiminimai paskelbti.
Nes ką gi leidėjai būtų darę, jei būtų „patikrinę“? Neleidę knygos? Ar kupiūravę tą vietą? Kaip atrodytų tokie atsiminimai šiais laikais?
Paaiškinimas pačioj knygoj būtų buvusi, manau, pati logiškiausia (tik gal ne korektiškiausia Juodelienės atžvilgiu) išeitis. Nemanau, kad būtų žiaurus nusikaltimas, jei tas gabaliukas būtų buvęs ir praleistas, aišku, pažymint [...] ir nurodant, kodėl. Juk Toliušis šiuo atveju ne atsimena, o rašydamas išmąsto (gretindamas įvykius ir remdamasis sklidusiom kalbom) O.J. buvus NKVD informatore. Manau, asmens garbė ir orumas vis dėlto labai svarbu, kaip ir vadovautis nekaltumo prezumpcija; negali įrodyt – prikąsk liežuvį (manyt gali ką nori į sveikatą); kitaip – šmeižtas išeina.
Panaikinti