Atsimenat, buvo tokia svetainė omni.lt; visai įdomių dalykų galėdavai paskaityt.
2004-06-18 ten paskeltas ir ELTA-os parengtas tekstas apie dabar jau a.a. Augustiną Savicką jo 85-mečio proga (šito pranešimo Google neranda likusio ir neprašapusiose svetainėse). Jame, be kita ko, rašyta:
Tapytojas rengia ir naują knygą apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslų stebuklus, kurią žada išleisti „Tyto alba“ leidykla, prieš keletą metų išleidusi A. Savicko atsiminimų knygą „Žalia tyla“.Neišėjo tokia knyga, o išties būtų įdomu paskaityt dailininko, turinčio ir pasakotojo talentą, svarstymus apie kitą dailininką. Kodėl neišėjo? – paklausiau leidyklos galvos. Pasirodo, apie galimą knygą „Tyto alba“ tuolaik išgirdo iš Laimos Kanopkienės, parengusios Žalią tylą (2002). Išgirdo, o vėliau – tyla, ir tiek.
Apie tūkstančio puslapių apimties knygoje A. Savickas stengiasi pažvelgti į M.K. Čiurlionio dailės kūrinius ne kaip [= iš] meno teoretiko, o iš tapytojo pozicijų. Autorius nevengia ir pakritikuoti garsiausio lietuvių menininko: „Iš M.K. Čiurlionio padarė stabą ir nemato jo silpnesnių pusių. Jo kūryboje būta ir gan miesčioniškų, paviršutiniškų dalykų. Vis dėlto turime pripažinti, kad Čiurlionis yra stipriausia ‘korta’ lietuvių dailėje“, – sakė A. Savickas, ir anksčiau tyrinėjęs M.K. Čiurlionio kūrybą [studija M.K. Čiurlionis su Juozu Gaudrimu, 1965], nutapęs paveikslų ciklą jo gyvenimo ir kūrybos motyvais.
Kaip būtų įdomu sudaryti sąrašą visų planuotų, bet taip ir neišėjusių knygų. Skirtingų leidyklų. Manau, kad būtų iškalbus dalykėlis. O dėl pastarosios knygos tikrai gaila.
AtsakytiPanaikintiTaip, ketinimai irgi verti dėmesio. Prisiminiau: a.a. Bronys Savukynas Kultūros baruos yra rašęs apie Greimo palaimintą sumanymą parengt mitologijos žinyną ar žodyną, kuris būt buvęs [nežinia kiek] kitoks negu Gintaro Beresnevičiaus Trumpas lietuvių ir prūsų religijos žodynas (2001).
PanaikintiNuoroda: Bronys Savukynas, „Kol tėvynę išvaduos, padarytume žodyną“, KB, 2002, nr. 11, p. 80–83.
Panaikinti