Vilniaus išvadavimas nuo vokiečių“). Tų pačių metų pavasarį (IV 15) PrM apie Lietuvos kinematografą pirmajam pokario dešimtmety pasakojo ir sovietmečio seminare LLTI; ir apie tą filmuotą medžiagą kalbėjo.
Permetus akim tai, ką užsirašiau ir LLTI, ir LKS salėj, noris tikslint aprašą. Gamintojas – ne Lietuvos kino studija, ir ne dokumentinis filmas tatai, o medžiaga, kurios 1944-ų liepos vidury pasifilmavo Raudonosios armijos 3-iojo Baltarusijos fronto kino operatorius – pirmom dienom sovietams užėmus Vilnių. Tuos epizodus, net su dubliais, ir galim pamatyt. Tikrai nevadintina filmu – jokio nuoseklumo nėr; be to, dok. filmo neatskiriama sudedamoji dalis turi būt žodinis pasakojimas.
— e-kine.lt tepateiktas epizodų sąrašas; aišku, ir toks dalykas reikalingas, nors daug ką žiūrėdamas ir pats supranti, akis juk turi; pagalvoji: kaip praverstų koks įvadas, komentaras, kažkas panašaus, ką girdėjau 2010 IV 15.
Šį tą, kas gal galėtų būt ar šmėkštelt tame įvade-komentare, noris užfiksuoti:
¶ Nesakyčiau: visiem žinomų dalykų kartojimas, jei pradžioj būtų priminta, kad pirmiausia Armia Krajowa užėmė Vilnių; 1944-ų vasarą neilgai, bet vis dėlto plevėsavo virš Gedimino bokšto Lenkijos vėliava (atsimenu, NŽ-A buvo straipsnis apie AK ir Raudonosios armijos komplikuotus santykius Vilniuj ir Vilniaus krašte, tik neatsimenu kieno ir kokiais metais).
¶ Kodėl ypač nukentėjo, buvo sugriautas rajonas aplink Vokiečių gatvę? — Prieš puolant, vietovė visada pirmiausia apšaudoma iš pabūklų, – артподготовка vyksta. Pranas Morkus, kaip ir dera kino scenaristui, bemat sukūrė epizodą: rusų karininkai pasidėję ant stalo Vilniaus žemėlapį sprendžia, kur artilerija turėtų taikyt. – Смотрите, вот Немецкая улица. А давайте ко ёбнем по немцам? – Ir jobnuli.
¶ Vakarais kartkartėm pasižiūriu serialo „F.T.Budrioji akis“ kokią seriją. — O jei kas iš lūpų pamėgintų perskaityt, ką šaukia tas medy tupintis žvalgas? kokiom frazėm šypsodamiesi persimeta tie nelaisvėn papuolę vokiečių karininkai? apie ką kalba rusų karininkai su vienuoliais ir praeiviais prie Šv. Dvasios vienuolyno vartų?
¶ Kas galėtų būt ta viena po Vilnių vaikštanti moteris su automatu, apraše pavadinta „tarybinė partizanė (?)“? Gal kartais buvusi geto kalinė, kuriai pavyko pabėgt ir prisidėt prie raudonųjų partizanų? Kai tik atsirado galimybė, atskubėjo Vilniun pasižiūrėt, kas liko iš namų, gal artimųjų tikėdamasi rast? [dvi pastarosios pastabos dabar, antrąkart žiūrint susidėstė]
¶ Stopkadrą parinkau irgi užrašus beskaitinėdamas – Pranas Morkus apie Mackaus tėvus priminė.
(cc) (by:) —vg— [filologas (platesniąja prasme) ir batautojas]
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
-
▼
2018
(110)
-
▼
lapkričio
(17)
- (1121) Užparaštė, cxliv: šis tas iš 1988-ų Sąjūdži...
- (1122) Iš popieryno, lii: kaip gali būt Dievas
- (1123) Dėl juoko: sapnas su menotyrininke
- (1124) Savivoka, xvi: apie empatijos ribotumą
- (1125) Susieji – ir [vieną kitą dūmą užtrauki], xx...
- (1126) Užparaštė, cxlv: prisiminus tai, ką mačiau ...
- (1127) Epizodai, xxviii: kaip Simonaitytė Pajedait...
- (1128) Visiškai tarp kitko: gera atmintis vs laki ...
- (1129) Tarp kitko: pora savaitgalinių mintigalių
- (1130) Pakeliui į darbą, xx: gerai iš savęs pasiša...
- (1131) Užparaštė, cxlvi: Dajcie mi Wołynia / Leisk...
- (1132) Der Zeitgeist: 1905 su pora išnašinių digre...
- (1133) Eilėraščių istorijos, v: Salomėjos Nėries „...
- (1134) Į pagalbą jaunajam sovietologui, i: blogai,...
- (1135) Miscellanea rerum, viii: gėlės, tankai, Mic...
- (1136) Užparaštė, cxlvii: sūnus ir tėvas, šuva ir ...
- (1137) Visiškai tarp kitko: Nu[1959] / Na[2013]
-
▼
lapkričio
(17)
- —vg—
- tinklaraštis št apie št įvertintas Šiaurės Atėnų red aktorės GK megztu šaliku (2011 IV 1), Vytauto Kubiliaus premija (2013) ir Poezijos pavasario prizu už eseistiką (2016)
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą