Per atostogas teko būt septyneriose kapinėse, jei gerai suskaičiavau; kaip vasaros mėnesiui, visai nemažai. Mėgstu kapines, ars memorativa; o fotografuot kapinėse nemėgstu, nežinau kodėl.
Bet būdamas Saločiuos dukart nesusilaikiau.
← Pamačius prie žaliai dažyto kryžiaus varžtais pritvirtintas JK rankas, – cinikas, taip, cinikas, – prieš akis iškilo reklaminis parduotuvės „Varžtų pasaulis“ plakatas: va šita nuotrauka ir tekstas (žodžiai varžtų ir pasaulis įkomponuoti viršuj, kairėj ir dešinėj): „Mūsų prireiks visais atvejais“ (užrašyta ant Kristaus krūtinės?).
→ Saločiuos šalia, gal tiksliau būtų sakyt: priešais, taip, tiksliau, – vietinių žmonių kapines yra Raudonosios armijos kareivių kapinės; mano močiutė (tėvo mama, nesu jos gyvos akyse matęs, tik nuotraukoj, griežtai žvelgiančią; mirė, kai tėvas dar nevedęs buvo, kariuomenėj tarnavo) palaidota už tų kareivių kapinių, tai per jas ir einam jos kapo link.
1944-ų vasaros pabaigoj Saločiai ėjo iš rankų į rankas, praktiškai visas miestelis sudegė/susprogo. Nugalėjusiųjų kareiviai, aišku, palaidoti. Kur užkasti nugalėtieji – nežinau; nežinau, ar apskritai buvo palaidoti.
Per pusantro šimto žuvusiųjų Raudonosios armijos kareivių įvardinti: (a) tik pavardė, (b) pavardė + vardo raidė, (c) pavardė + vardo ir tėvavardžio raidė; ir tik vienintelis – dviem pilnais žodžiais: eilinis Ядырды Курбан. Ne tik šįmet, ir anksčiau pagalvodavau: iš kur buvo kilęs šitas prie Saločių žuvęs žmogus? – Jei galit, padėkit.
Beje, keturias dienas trukusius mūšius dėl Saločių („mušėsi kaip pragare“) dienorašty yr aprašęs Kazimieras Zalensas (1924–1993); stebėjo būdamas gimtuosiuos Puškoniuos (Nuotrupos, 2009, p. 17–19).
P.S. Dar šis tas iš š.m. liepos 17-os užfiksuota čia (batautojo patirtys).
(cc) (by:) —vg— [filologas (platesniąja prasme) ir batautojas]
2013-08-28
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
-
▼
2013
(183)
-
▼
rugpjūčio
(15)
- (485) Susieji – ir [pasiklausi savęs], xv
- (486) Įsivaizduojamo pokalbio nuotrupa, xxvii
- (487) Vilniaus vaizdai, xx
- (488) Užparaštė, lxviii: nuoskaita
- (489) Įsivaizduojamo pokalbio nuotrupa, xxviii
- (490) Rastinukai, xxviii: apie Basanavičių japoniš...
- (491) Dėl juoko, xli: karo veteranai ir jumoras, 1968
- (492) Iš atostogų, ii: Jokūbavas
- (493) Visiškai tarp kitko: apie kalbos pasirinkimą...
- (494) Dėl juoko: nagi paskaičiuokim, protingieji i...
- (495) Įsivaizduojamo pokalbio nuotrupa, xxix
- (496) Visiškai tarp kitko: apie viedrus ir kibirus
- (497) Susieji – ir [šypteli], xvi
- (498) Užparaštė, lxix: apie intertekstualumą
- (499) Iš atostogų, iii: Saločiai
-
▼
rugpjūčio
(15)
- —vg—
- tinklaraštis št apie št įvertintas Šiaurės Atėnų red aktorės GK megztu šaliku (2011 IV 1), Vytauto Kubiliaus premija (2013) ir Poezijos pavasario prizu už eseistiką (2016)
jei tiksliai užrašyta - turėtų būti iš turkmenų a.a. Jadyrdy...
AtsakytiPanaikintiŠiaip sveikas požiūris į kapines, beveik kaip Cimitirul Vesel. Tamsta gal dakas?
Ačiū, Troyau. Mane nuojauta irgi ton pusėn kreipė; vaikystėj matytuose filmuose, kur gerieji bolševikai kovoja su užsilikusiais tamsiaisiais feodalais Viduriniojoj Azijoj, panašių asmenvardžių skambėdavo.
PanaikintiO dėl linksmųjų kapinių, tai jei atidžiai žvalgais, ir Lietuvoj, ne tik Rumunijoj (ten tai jau koncentratas), gali šį tą įdomaus pamatyt.
„Tamsta gal dakas?“ – Ne, filologas :)
Aha, ta proga vakar suformuluotas aforizmas G+ (netyčia ir ne iš piktos valios):
AtsakytiPanaikintiFilologų tai reikalas, o ne vyrų.....
Na, toks porūšis esam, mažuma, taip sakant. :)
PanaikintiTaip pat ir aš mėgėjas tų ramiųjų plotų. Šiemet braidžiau Salako senosiose ir sykiu - kairiajame pakraštyje - totorių kapinaitėse. Ir Kriaunų. Tose gi tieka smidrų, tieka smidrų! Vaiskumėlis neišpasakytas.
AtsakytiPanaikintiGeležėlė
Taip, Ričardai, ir atsirenki bičiulius: vienus traukia į kapines, kitus į IKEA.
PanaikintiGirdėjau, kad (Biržų giesmininkai sakė), kad Saločių kapinėse žmonės laidojami taip, kad kryžius statomas gale kojų. ar tikrai taip?
AtsakytiPanaikintiparašykit prašau
Etnologė Rima
Nesąmonės, viskas taip, kaip tradicinėse katalikų kapinėse. Greičiausiai Biržų giesmininkai buvo kaip reikiant pasivaišinę alum ir nusprendė pajuokauti.
PanaikintiAtsakymas etnologei Rimai į 2013-12-14 laišką (tik kažin, ar ji po tiek laiko perskaitys; aš tik šiandien užtikau jos prašymą):
PanaikintiNe tik Saločių, bet ir aplinkinių kaimų (etninėje Žiemgaloje) kapinėse kryžiai statomi gale kojų. Pvz., taip palaidoti visi Saudogalos kaimo (į p. nuo Saločių) gyventojai. Sakoma, kad taip laidojama dėl to, kad Prisikėlimo metu būtų už ko užsistverti ir lengviau atsikelti.
Saudogalietė, beveik salotietė
Saudogalos kapuos nebuvęs, bet negi Saločių kapinėse irgi kryžiai/paminklai sustatyti kojūgaly??? Ir Smilgių? (Vienur babytė, kitur senelis iš tėvo pusės palaidoti.) Negi būčiau neatkreipęs dėmesio, kad kitaip? Na, tada aš jau visiškas... – kaip čia pasakius? Vasarą nuvažiavęs dar kartą patikrinsiu.
PanaikintiPatvirtinu, kad Pasvalio krašte kapinėse kai kada paminklas statomas ties kojomis. Žinau ne vienas mežesnes kapinaites, gal čia sena tradicija.
AtsakytiPanaikinti